Sesja ciążowa – czy warto?

Sesja ciążowa – czy warto?

Czy warto dokumentować ważne etapy życia? Czy potrzebna nam np. sesja ciążowa? Przywykliśmy do tego, że chcemy mieć piękne pamiątki z ważnych dla nas dni. Nie wyobrażamy sobie dnia ślubu bez fotografa, zapraszamy go też na chrzciny czy pierwszą komunię dziecka. To są te wyjątkowe pojedyncze dni. Ale są też pewne dłuższe etapy, które warto byłoby zachować sobie na pamiątkę, choć bywają trudne. Jednym z nich niewątpliwie jest ciąża. W tym wpisie postaram się opowiedzieć trochę o tym, jak wygląda nasza współpraca z młodymi rodzicami podczas sesji ciążowej. Artykuł skupi się na pytaniach:

  1. Po co robić sesję ciążową?
  2. Kiedy wykonać sesję ciążową?
  3. Jak przygotować się do sesji ciążowej?
  4. Jak ubrać się na sesję ciążową?
  5. Ile trwa sesja ciążowa?
  6. Sesja ciążowa solo czy w towarzystwie partnera?

Po co właściwie sesja ciążowa?

Jako mama dwóch chłopaków, która nie ma zdjęć ze swoich ciąż, muszę powiedzieć, że żałuję. I może na tym mogłabym w zasadzie skończyć pisać. Za pierwszym razem był to czas wyprzedzający moją fotograficzną działalność. Za drugim – był to sezon ślubny, w którym nie zrezygnowałam z pracy i bardzo mało skupiałam się na sobie. Albo raczej skupiałam się głównie na tym, żeby przeżyć. Tymczasem jest to niesłychanie piękny czas dla ciała. Niezależnie od tego, jak się czujemy – my, przyszłe mamy, to jednak za każdym razem jak patrzę na ciężarne ciało, myślę, że to cud. Nie wspomnę o tym, jak pięknie widoczne są wtedy wszystkie atrybuty kobiecości. Oczywiście ciąża to nie sielanka, hormony rozregulowują nastrój, mamy masę nieznanych wcześniej dolegliwości, czujemy się brzydkie. Ale to jest tylko w naszych głowach. Dlatego warto mieć zdjęcia z tego okresu. Żeby spojrzeć na nie za jakiś czas z dystansu i przypomnieć sobie czas, jak się miało w sobie te ukochane istoty i było się z nimi jednością.

Kiedy wykonać sesję ciążową?

Z mojego doświadczenia w pracy przy takich sesjach wynika, że najlepszy okres jest mniej więcej między 28 a 32 tygodniem ciąży. Brzuch jest już dość duży, żeby nie pomylić ciążowego brzuszka z tym, który ma się po zbyt dużej ilości bigosu ;). Jednocześnie nie jest jeszcze zbyt ciężko, można się w miarę swobodnie poruszać. Raczej też możemy być pewni, że przyszłej mamie wystarczy cierpliwości do pozowania. Choć u nas to pozowanie jest tylko trochę pozowane, a w dużej mierze niepozowane, ale o tym za chwilę :).

Jak przygotować się do sesji ciążowej?

Wszystko zależy od tego, gdzie będziemy ją wykonywać. Można wykonać ją w plenerze – w naturze lub w mieście. Może mieć charakter trochę modowy i lifestylowy. Wszystko zależy od temperamentu i upodobań przyszłych rodziców. Jeśli tylko przyszła mama czuje się na siłach – ten pomysł bardzo mi się podoba. Wymaga specjalnego przygotowania, trochę jak na piknik, bo bezwzględnie musimy mieć ze sobą wodę i coś do jedzenia. I absolutnie konieczne są również wygodne buty. Częściej jednak na sesje ciążowe wybieramy wnętrza. Zwłaszcza jeśli ten magiczny miesiąc – między 28 a 32 tygodniem ciąży wypada akurat w takim momencie roku, że spacery w plenerze są słabym pomysłem. Lub gdy przyszła mama najzwyczajniej w świecie nie ma na to siły i chęci. Świetnym miejscem jest po prostu dom. A jeśli nie ma takiej możliwości – ze względu na daleki dojazd lub brak odpowiedniej przestrzeni, umawiamy się w studio lub w wynajętym apartamencie. W tym drugim przypadku można połączyć przyjemne z pożytecznym, albo raczej przyjemne z przyjemnym, bo można mieć jednego dnia sesję, a na kolejny zostać w apartamencie, zjeść pyszne śniadanie i jeszcze zwiedzić miasto.

Jak ubrać się na sesję ciążową?

Od razu wspomnę – my nie przebieramy w tiulowe suknie. Nie dyskutuję z tą modą, po prostu nie jest to moja estetyka. Jak każda sesja zdjęciowa, również sesja ciążowa ma w sobie znaczący element kreacji, coś tu cały czas wymyślamy – od strojów, poprzez otoczenie, do pozowania – ale jednak nadrzędna jest chęć pokazania tego jak najnaturalniej, jak najbliżej prawdy. Dlatego, jeśli pary potrzebują porady – sugeruję coś prostego. T-shirt czy koszula i jeansy dla niego oraz coś, co pozwoli swobodnie odsłonić brzuch – dla niej. W sesji, którą zaraz obejrzycie, ostatecznie najlepszym strojem okazała się hotelowa poszwa :). Była wygodna, ładnie się układała, dawała konieczną swobodę i pozwoliła zbudować intymny charakter tej sesji. Osobiście zachęcam też do aktów. Nagość w ciąży jest zupełnie inna. Dla mnie jest to nagość niejako ubrana w ciążę – więc tak naprawdę wcale nie nagość. Jest w tym ludzka cielesność i jednocześnie jakiś nadludzki pierwiastek. Chyba brakuje mi słów, żeby to opisać. Jest to czysta postać piękna. Po prostu.

Ile trwa sesja ciążowa?

A ile wytrzymacie? My długo ;). Ale zazwyczaj trwa około 2-3 godzin :).

Sesja ciążowa z partnerem czy solo?

To oczywiście zależy od preferencji, ale moim zdaniem ciąża jest to intymne przeżycie dwojga ludzi. Warto więc, by i sesja ciążowa była dla obojga i by uczestniczyli w niej razem. A nawet w większym gronie, jak w przypadku sesji, którą chciałam Wam pokazać. Tu pozuje cała rodzina – mama, tata i starsza siostrzyczka. Na miejsce sesji wybraliśmy przepiękny apartament The Bridge Suites w Krakowie. Obejrzyjcie – zapraszamy 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

We also recommend

Niebanalne zdjęcia ślubne 2023

See more

Reporterska fotografia ślubna

See more